Farské oznamy

Farský list

7. veľkonočná nedeľa, 12.5.2024

VYSLUHOVANIE SVIATOSTI ZMIERENIA

Sviatosť zmierenia v tomto týždni budeme vysluhovať vždy pol hodiny pred každou sv. omšou od pondelka do soboty v Bazilike Svätého kríža.

OSLÁVTE S NAMI DEŇ MATIEK

Na Slovensku sa Deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu. Tento rok to pripadá na 12. máj. Chceme pozvať všetky mamy, staré mamy, aj budúce mamy a duchovné mamy na stretnutie. Uskutoční sa v dnešnú nedeľu 12. mája popoludní. Začneme krátkou pobožnosťou o 15:00 v bazilike. Po nej udelíme požehnanie matkám, ktoré sú pred pôrodom. A potom sa už presunieme na farský dvor, kde bude pre vás pripravené občerstvenie, krátky program a malé prekvapenie. Chceme rozvíjať aj v našej farnosti a meste kultúru stretávania. Prijmite všetky mamy toto naše pozvanie ako skromné poďakovanie za vaše povolanie byť matkou, za dar života a viery, ktorý odovzdávate. Ste nenahraditeľné, ďakujeme!

ZÁPISY ÚMYSLOV SV. OMŠÍ

Od pondelka 13. mája v čase úradných hodín budeme na farskom úrade zapisovať úmysly sv. omší na mesiace Júl až September 2024. Aby sa vyšlo v ústrety čím viacerým, nastáva ZMENA - na konkrétny dátum prijmeme od jednej osoby MAX. 1 ÚMYSEL. Nedele a prikázané sviatky sú vyhradené pre úmysly kňazov, ktoré sme povinní odslúžiť. Rovnako utorky večer, ktoré prichádzajú sláviť iní kňazi do rádia Lumen!!! Prosíme o vaše pochopenie a ohľaduplnosť. Prijmeme aj úmysly, s ktorými súhlasíte, aby sa odslúžili mimo našej farnosti bez stanovenia presného dátumu. Pošleme ich kňazom, ktorých aj týmto spôsobom môžete podporiť.

LETNÉ KÁNTROVÉ DNI

Na budúci týždeň v stredu, piatok a sobotu sú letné kántrové dni. Záväzný je však iba jeden deň. Ich obsahom sú prosby za jednotu kresťanov a za duchovné povolania. V našej farnosti v piatok 17. mája vložíme do spoločných modlitieb aj prosbu za duchovné povolania.

KŇAZSKÉ REKOLEKCIE A ZMENA SV. OMŠE

V stredu 15. mája sa vo farnosti Spišský Štiavnik uskutoční pravidelné stretnutie kňazov troch dekanátov – Kežmarok, Poprad a Spišský Štiavnik za účasti otca biskupa Mons. Františka Trstenského, diecézneho biskupa Spišskej diecézy. Stretnutie sa začne sv. omšou o 9:00 v kostole Narodenia Panny Márie v Spišskom Štiavniku. Na túto sv. omšu ste všetci srdečne pozvaní. Potom bude pokračovať pracovné stretnutie kňazov mimo kostola. PRETO ZVYČAJNÁ SV. OMŠA V NAŠEJ BAZILIKE O 8:30 NEBUDE!!! Úmysel sv. omše bude odslúžený pri večernej sv. omši.

PRÍĎTE NA VIGÍLIU ZOSLANIA DUCHA SVÄTÉHO

V nedeľu 19. mája je slávnosť Zoslania Ducha Svätého. Touto nedeľou sa skončí veľkonočné obdobie. Pozývame vás na svätodušnú vigíliu, ktorá bude v predvečer tejto slávnosti v sobotu 18. mája v našej bazilike o 20:00. Z toho dôvodu sv. omša o 18:00 v bazilike nebude !!! Zaznejú liturgické čítania v moderných jazykoch ako aj v biblických jazykoch. Chce sa tým vyjadriť posolstvo tohto biblického sviatku, keď Duch Svätý zjednotil rôzne jazyky vo vyznávaní tej istej viery. Nech je to aj pre našu farnosť výzva, aby sme zjednocovali naše srdcia a mysle, aby sme rozprávali jedným jazykom dobroty, pravdy, lásky a odpustenia.

TÝŽDEŇ BIELYCH ŠIAT

Povzbudzujeme deti, ktoré v túto nedeľu 12. mája prijali 1. sv. prijímanie a ich rodičov, aby od pondelka do štvrtka prichádzali na sv. omšu o 18:00 a v piatok na sv. omšu pre deti o 16:30 a pristupovali k sv. prijímaniu. Deti nech sedia vpredu na lavičkách. Nezabúdajte na pravidelnú účasť na nedeľných sv. omšiach. Tento cirkevný príkaz zaväzuje vo svedomí každého kresťana katolíka.

POKRAČUJE NOVÉNA K DUCHU SVÄTÉMU

Pred slávnosťou Zoslania Ducha Svätého sa koná novéna, tzn. deväť po sebe idúcich dní modlitieb, v ktorých prosíme o potrebné dary Božieho Ducha, zvlášť pre našich birmovancov. Na začiatku každej sv. omše najskôr zaspievame pieseň k Duchu Svätému a kňaz sa pomodlí príslušnú modlitbu predpísanú na každý deň novény. Hneď potom sa zaspieva omšová pieseň a začne sv. omša. Dnes 12. mája bude táto novéna popoludní v bazilike o 15:00.

MARIÁNSKE POBOŽNOSTI V MESIACI MÁJ

Mesiac máj je oddávna zasvätený úcte Panny Márie. Pozývame vás na mariánske pobožnosti. Cez týždeň štvrťhodinu pred večernou sv. omšou v bazilike, tzn. o 17:45 sa modlievame Litánie loretánske. V nedeľu a vo štvrtok sa ich modlíme v rámci Eucharistickej adorácie. Povzbudzujeme vás, aby ste prichádzali na tieto pobožnosti.

ERKO MINIŠTRANTSKÝ TÁBOR

Naši eRkári pozývajú deti od 7 do 13 rokov na letný pobytový tábor „Malé kroky k veľkej sile“ v Zálesí v termíne od 15. do 20. júla 2024. Cena tábora je 125 €. Prihlášky je možné si vyzdvihnúť v sakristii baziliky.

EUCHARISTICKÁ ADORÁCIA S MODLITBOU VEŠPIER

V pondelok 13. mája po večernej sv. omši v bazilike budeme mať Eucharistickú adoráciu spojenú s modlitbou vešpier. Príďte chváliť, ďakovať a prosiť o potrebné dary, ako aj odprosovať za svoje hriechy a za hriechy bratov a sestier našej farnosti, ktorí stále neľutujú svoje hriechy. Všetci ste srdečné pozvaní.

Posolstvo evanjelia zo 7. veľkonočnej nedele (12.5.)

V mojom podcaste Božie slovo medzi nami (BSMN) Vám pravidelne ponúkam zamyslenie k evanjeliu najbližšej nedele. Teraz na 7. veľkonočnú nedeľu je to nad úryvkom Jn 17,11-19. Prajem Vám príjemné počúvanie!